تماس با ما 05136106

- روانشناسی

روان‌شناسی یا سایکولوژی علمی است که با استفاده از روش علمی به پژوهش و مطالعهٔ روان ذهن ( ، فرایند ذهنی  و رفتار  در موجودات زنده  می‌پردازد.  به عبارت‌های دیگر، روانشناسی علمی است که در آن دربارهٔ حالات روانی و رفتار آدمی تحقیق و بررسی می‌شود، روان‌شناسی به رفتار  و فرایندهای روانی می‌پردازد. منظور از رفتار، همه حرکات، اعمال و رفتار قابل مشاهدهٔ مستقیم و غیرمستقیم است، و منظور از فرایندهای روانی، چیزهایی همچون احساس، ادراک، اندیشه (تفکر)، هوش، شخصیت، هیجان  و انگیزش  و حافظه است .

به کسی میتوانیم عنوان روانشناسی را اطلاق نماییم که حداقل در یک رشته روانشناسی دارای مدرک لیسانس یا بالاتر باشد ،روانشناس باید در مدارس،بیمارستانها وکیلینک روانشناسی به عنوان مشاور ودرمانگر فعالیت کند.

 خدمات روانشناسی فردی گروه بزرگسالان و نوجوانان

زوج درمانی

مدیریت استرس

تمرینات تمدد اعصاب و ملایم‌سازی

مدیریت رفتار

آموزش مدیریت خانواده به والدین

انجام تست‌های روانشناسی و ارزیابی

انجام تشخیص و ارزیابی

آزمایش هوش

انجام تست‌های روانشناختی

روانشناسی شخصیت

خدمات مشاوره روانشناسی

مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی، مشکلات رفتاری یا اضطراب

مشکلات تجربی فیزیکی مربوط به اختلالات روانی

مشاوره اعتیاد به بیماران سرپایی


- گفتاردرمانی

گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم توانبخشی است که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان (SLP) به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد .یک تصور غلط و رایج این است که گفتار درمانی را شاخه ای از روانشناسی می‌دانند که با صحبت کردن با مردم به اصلاح اختلالات رفتاری می‌پردازد. عده ای زیادی از مردم این رشته را محدود به اصلاح کردن اختلالات تلفظ می‌دانند (مثلاً فردی که توانایی تلفظ حرف ر را ندارد) .

در حقیقت گفتار درمانی با حوزه گسترده‌ای از موضوعات گفتار (تکلم)، زبان، بلع، صوت و ارتباط درگیر می‌شود برخی شامل :

مشکلات پیداکردن کلمات  : می‌تواند تحت تأثیر مشکلات خاص زبان مثل تأخیر زبانی یا تحت تأثیر مشکلات عمومی مثل مشکلات مغزی باشد .

مشکلات ارتباط اجتماعی  : اینکه افراد چگونه افکار و نظرات خود را منتقل کنند .

نقص ساختاری زبان  : مشکلات ساخت جمله، که می‌تواند از نظر معنایی یا دستوری دارای ایراد باشد .

مشکلات خواندن و نوشتن (سواد)  : که وابسته به آوانگاری (ارتباط حروف و صداها) معنایی (ارتباط کلمات و معانی)ها یا فهمیدن معنا و مفهوم متن‌ها

مشکلات صوت  : صداهای گوش خراش و صداهای خیلی نازکی یا اختلالات صوتی که روی ارتباط اجتماعی فرد تأثیر بگذارد .

مشکلات ادراکی (مثل ترجمه حافظه عملکرد اجرایی)  : در حوزه ای که روی ارتباط فرد تأثیرگذار باشد .

در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است :

تأخیر در شروع گفتار در کودکان

اشکال در تلفظ اصوات گفتاری

عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک

کم شنوایی یا ناشنوایی

اشکال در درک کلام

اختلال در بلع

در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری

اختلال در صدا

به صورت کلی هر اختلالی که در دوران کودکی یا بزرگسالی بر درک یا بیان گفتار ویا کیفیت صدا یا عمل بلع تأثیر منفی بگذارد

- بازی درمانی کودکان

بازی درمانی کاربرد موقعیت‌های بازی  در یک زمینه درمانی است. بازی درمانی شرایطی را فراهم می کند تا کودکان بتوانند با استفاده از روش های سالم احساسات و هیجانات خود را کشف کنند و آنها را بروز دهند. این کار می‌تواند به صورت فردی و گروهی انجام شود. در بازی درمانی، مشاور به عنوان درمانگر است اما این کار توسط والدین نیز می‌تواند صورت گیرد که تأثیر آن کمتر خواهد بود .

اولین وظیفه کودکان و از ضروریات زندگی آن‌ها بازی کردن است، آموزش مستقیم (آموزش‌هایی مانند خواندن و نوشتن، ریاضیات و علوم کلاسی) برای کودکان زیر ۷ سال بسیار مخرب و ویران گر است، بهترین روش آموزش به کودکان در سنین پائین از طریق بازی درمانی صورت میگیرد. بازی از ضروریات زندگی کودکان است، آن‌ها از طریق بازی افکارشان را بازگو می‌کنند. توانایی حل مسئله در کودکان از طریق تمرکز در بازی گسترش می یابد و به همین دلیل اعتماد به نفس و روحیه استقلال طلبی خودشان را تقویت می‌کنند .